Razgovor sa Petjom Grafenauer
Drage čitateljice i čitatelji,
donosimo vam seriju intervjua sa umjetnicama i kulturnim radnicama, od Sarajeva do Mexico Cityja, o feminizmu i umjetnosti danas.
Pitale smo ih gdje smo to danas, koje nas teme još uvijek pokreću i ZAŠTO, s kojim pitanjima i problemima se i DALJE suočavamo, šta je vidljivo u mainstream umjetničkim praksama, a šta NE, koje FEMINISTIČKE UMJETNICE su nam snaga i inspiracija, te KUDA i KAKO trebamo zajednički nastaviti dalje…
Petja Grafenauer (1976., Ljubljana) je povjesničarka umjetnosti, kustosica, likovna kritičarka, urednica i publicistica, te docentica na Akademiji za likovnu umjetnost i dizajn u Ljubljani. Kurirala je veliki broj izložbi i surađivala sa nizom umjetničkih i kulturnih kolektiva, organizacija i institucija u Sloveniji. Uređivala časopis Likovne besede i radijski program Art-area na Radio Študentu, te vodila redakciju za kulturu i humanistiku. Surađuje sa sveučilištima i školama, predaje, savjetuje, te mentoriše kolegice umjetnice.
U umjetnosti danas ima mnogo feminističkih radova.
Manifestira se kroz svakodnevni život, pisanje članaka i drugu kustosku produkciju.
Ključni izazovi su briga i njeno utelovljenje u praksi i nevidljivi patriarhalni sistemi koji još imaju moć da na prvo mjesto stavljaju muški rod.
Sanja Iveković i Duba Sambolec. Bave se pitanjima uloge žene u društvu, prikazivanjem nevidljivog feminističkog rada, pokazivanjem na nejednakopravnost žene u društvu.
Zajednička struktura umjetnosti i feminizma u koju bi se mogle uključiti sve feminiskinje bivše SFRJ koje se bave vizualnom umjetnošću.
Da se dalje razvija i odgovara na poteškoće žena u još uvijek muškom društvu.
KONTAKT
Ukoliko te već nismo kontaktirali, a želiš da daš svoj doprinos, molim te da nam pišeš na uredništvo@feministika.ba