Umjetnost može doprinijeti u borbi protiv nasilja nad ženama
Večeras se otvara prvo izdanje međunarodnog umjetničko-kulturnog festivala za isticanje i jačanje uloge žene u umjetnosti Female Art Rising, koji je osnovalo udruženje Kontakt iz Sarajeva. Tim povodom razgovarali smo sa osnivačicom i direktoricom udruženja i festivala, Narcisom Cvitanović.
Zadatak umjetnosti je da utječe na društvenu svijest
Kontakt se već 13 godina bavi produkcijom društveno važnih projekata, najviše u izvedbenim umjetnostima. Do sada ste realizovali brojne predstave (Osramoćeni, Djeca Sunca, Welcome, …), izložbe i radionice. U kom trenutku vam je postalo jasno da je našoj društvenoj i kulturnoj zajednici potrebna platforma koja će na jednom mjestu okupiti umjetnice i kulturne radnice različitih generacija, kako bi dobile priliku da se međusobno povežu, te podijele ideje i iskustva?
Udruženje Kontakt je posvećeno umjetničkim projektima koji tretiraju aktuelne probleme i ističu odgovornost kulture i umjetnosti u jačanju ljudskih vrijednosti u društvu. U Bosni i Hercegovini i dalje dominira patrijarhat, što je glavni uzrok degradacije žena. Stereotipi o ženskom iskustvu i ulogama žena u društvu su i dalje dominantni. Posljedično, to uzrokuje sve prisutnije nasilje nad ženama. Podaci o broju slučajeva nasilja i femicida u BiH su alarmantni. Odgovornost i zadatak umjetnosti u takvim okolnosti je da utječe na društvenu svijest i pozitivne promjene. Mi to možemo, prije svega, promocijom rodne ravnopravnosti. To je dugotrajan proces, ali je obaveza svih nas da iz svog polja djelovanja doprinesemo edukaciji, razvijanju kritičke misli i suzbijanju društvenih predrasuda.
Program Female Art Rising festivala će osigurati prostor za isticanje uloge žena u umjetnosti i društvu, te otvoriti dijalog o važnosti rodne ravnopravnosti i vidljivosti žena u umjetnosti. Posebno kada je riječ o mlađim generacijama. Fokus Female Art Rising festivala su upravo mladi talenti (i umjetnice i umjetnici) koji će dobiti priliku da steknu dodatno profesionalna znanja i vještine, ali i da čuju lična iskustva etabliranih umjetnica na temu rodnih uloga i prava u umjetnosti i kulturi danas.
Kako se u današnjim uslovima, kada se za umjetnost i kulturu izdvajaju minorna finansijska sredstva, može napraviti jedan ovakav festival. Koliko je bilo izazovno i/ili teško doći do realizacije?
Ovo je Kontaktov prvi festival i zaista je bila potrebna temeljita priprema da se sve uklopi i realizuje kako je prvobitno zamišljeno – posebno kada za gošće imate renomirane autorice i umjetnice, koje imaju veoma gust raspored obaveza. Potrebno je mnogo truda: aplicirati za sredstva, zaokružiti finansijsku konstrukciju, odabrati tim, definisati program, osmisliti promotivne aktivnosti i tako dalje. Kontakt je u proteklih 13 godina izgradio povjerenje donatora, koji radi toga finansijski podržavaju naš rad i danas. Festival najvećim dijelom podržava Ambasada Švicarske u Bosni i Hercegovini, a djelimično je podržan i od strane Federalnog i Kantonalnog ministarstva kulture, te brojnih partnera i sponzora.
FAR okuplja rediteljice, glumice, fotografkinje, spisateljice, vizuelne umjetnice, …
Program festivala je raznovrstan. Publici ćete predstaviti razgovore sa umjetnicama (Lana Bastašić, Jasna Đuričić, Aida Čerkez, Selma Spahić, …) izložbe, promociju knjige, pozorišnu predstavu, film …
Trudili smo se programski obuhvatiti različite umjetnosti. Festival će otvoriti Gudački kvartet SA Sinfonietta. Imat ćemo izložbu mladih umjetnica i umjetnika iz cijele Bosne i Hercegovine. Prikazat ćemo film rediteljice Kaltrina Krasniqi i scenaristice Doruntine Bashe “Vera sanja more” koji je imao premijeru na Venecijanskom festivalu. U subotu, 21. septembra, festival će zatvoriti predstava “Cowboy” autorice, rediteljice i glumice Lee Delong.
LISE VOGEL U SARAJEVU
Female Art Rising festival će u saradnji sa Lokalnom bazom za osvježavanje kulture BLOK iz Zagreba i Udruženjem za kulturu i umjetnost Crvena iz Sarajeva, organizirati promociju izbora tekstova marksističke feministkinje Lise Vogel okupljenih pod naslovom “Umjetnost, feminizam, klasa”.
Cijeli program možete pronaći OVDJE.
Mentorski program Female Art Rising Festivala nova prilika za mlade umjetnice
Da se vratimo na fokus festivala. Osim izložbe mladih umjetnica i umjetnika, program je kroz različite edukativne radionice otvoren, upravo, prema mladima. Koliko je prijenos znanja i iskustva afirmiranih umjetnica i kulturnih radnica ključan za jačanje umjetnosti koju stvaraju žene mlađih generacija?
Moramo ulagati u mlade generacije i dati im priliku da se predstave. Meni je lično najvažnija podrška koju festival daje mladima kroz organizaciju izložbe koju smo spomenuli. Poseban je osjećaj kad vas neko podrži u tim formativnim godinama. To vam daje nadu i polet da radite više i bolje. Mlade umjetnice i umjetnici nemaju dovoljno prilika i mogućnosti da predstave svoja dijela. Pitanje je koliko, upravo zbog takvih praksi, talenata gubimo.
Naše aktivnosti ne traju samo od 17. do 21. septembra. Nedavno smo otvorili i poziv za mentorski program, opet za mlade umjetnice, u sklopu kojeg će biti podržana dva projekta. Festival će za oba obezbijediti rad sa mentoricama i mentorima, te finansijska sredstava, kako bi se projekti finalizirali i prezentovali publici tokom januara naredne godine.
Dakle, edukativni programi se nastavljaju. Šta i kako dalje sa festivalom?
Idemo dalje. Čim se završi prvo, krećemo u pripreme za drugo izdanje festivala 2025. godine.
KONTAKT
Ukoliko te već nismo kontaktirali, a želiš da daš svoj doprinos, molim te da nam pišeš na uredništvo@feministika.ba